Serwis agregatów prądotwórczych

Nasze usługi serwisowe:

 • Akumulatory

  Sprzedaż

  • Dobór akumulatorów
  • Montaż i demontaż
  • Weryfikacja uszkodzeń
  Złóż zapytanie
 • Agregaty

  Naprawa i serwis

  • Obsługa pogwarancyjna
  • Obsługa gwarancyjna
  • Naprawa i wymiana części
  • Pomiary elektryczne
  • Pomiary uzwojeń (rezystancja)
  • Podłączenie agregatu do sieci
  • Asynchronizacja agregatu
  Złóż zapytanie
 • Alternatory

  Sprzedaż

  • NSM
  • Mecc Alte
  • Lintz
  Złóż zapytanie

Gwarancja profesjonalnej naprawy

 

Firma Matyja Serwis specjalizuje się w serwisie generatorów prądotwórczych, jest autoryzowanym dealerem marek Pramac i Endress oraz innych czołowych producentów w branży. Posiadamy ponad 10 lat doświadczenia w remontach oraz naprawie maszyn produkujących energię elektryczną, co zaowocowało zaufaniem klientów oraz szeroką ofertą agregatów i akumulatorów. Nasze kwalifikacje pozwalają na szybkie terminy realizacji oraz dają gwarancję naprawy każdej usterki.

 

Dodatkowo firma Matyja Serwis prowadzi dystrybucję części zamiennych do agregatów prądotwórczych, oferując najwyższej jakości produkty w najniższych cenach.

 

W naszej ofercie znajdą państwo:

– serwis agregatów, w tym alternatorów, podzespołów i elektroniki (AVR/stabilizatory napięcia)
– montaż i szkolenie z obsługi agregatów stacjonarnych
– doradztwo przy wyborze urządzenia

– stałą konserwację agregatów prądotwórczych (umowy serwisowe)
– przeglądy i naprawy małych i dużych agregatów wszystkich producentów na rynku polskim
– części zamienne

Podejmujemy także nowe wyzwania – zapraszamy do naszej siedziby w Oleśnicy.
Gwarantujemy krótkie terminy!

 

Siedziba Firmy

Matyja Serwis
Bogdan Matyja
Ul. Boczna 11/2
Oleśnica 56-400
tel. 667541316

 

Gwarancja na agregatory prądotwórcze:

Produkty posiadają gwarancję producenta, importera lub sprzedawcy obowiązującą na terenie Polski. Szczegółowe warunki realizacji gwarancji są określone w druku gwarancji wystawionej przez gwaranta.
Niezależnie od gwarancji każdy zakupiony towar można zwrócić w terminie 10 dni od otrzymania przesyłki bez podania przyczyny (koszty wysyłki w takim przypadku nie są zwracane).
Prawo zwrotu bez podania przyczyny przysługuje tylko osobom prywatnym (nieprowadzącym działalności gospodarczej).

Warunki, które należy spełnić, aby zwrócić towar:

Towar nie może być używany, musi mieć oryginalne opakowanie np. folia ochronna na płycie CD powinna być w nienaruszonym stanie, podobnie akcesoria. Towar taki powinien w dalszym ciągu nadawać się do sprzedaży jako nowy.
Reklamacja:
W przypadku reklamacji koszt przesyłki pokrywa kupujący, a podczas naszej pomyłki zwracamy koszty poniesione na odesłanie towaru do firmy.
Odstąpienie od umowy:
Gwarancja oraz prawo odstąpienia od umowy nie obowiązują, gdy produkt dotknięty jest uszkodzeniami mechanicznymi pochodzenia zewnętrznego. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze przed odebraniem przesyłki z poczty lub od kuriera należy sprawdzić, czy opakowanie nie uległo uszkodzeniu w transporcie. W szczególności powinno się zwrócić uwagę na stan taśm lub plomb naklejonych na przesyłkę – jeśli noszą one znamiona uszkodzenia lub są zerwane, należy nie przyjmować przesyłki i w obecności kuriera sporządzić protokół szkody oraz skontaktować się jak najszybciej ze sprzedawcą w celu wyjaśnienia sprawy. Działania te stanowią niezbędny warunek uwzględnienia ewentualnych roszczeń Klienta z tytułu uszkodzenia czy okradzenia przesyłki w transporcie.
Regulamin określa zasady zakupów w sklepie.
Złożenie zamówienia jest równoznaczne ze zgodą na wszystkie postanowienia i informacje zawarte w regulaminie.

Zakup agregatów prądotwórczych – porady eksperta

Jak dobrać agregat?

Przed kupnem agregatu prądotwórczego warto zastanowić się, czy urządzenie potrzebne jest nam jedynie do konkretnego celu, czy może posłuży jeszcze w przyszłości, np. kupując generator na budowę, należy przemyśleć kwestię – kupujemy generator tylko na czas stawiania budynku, a następnie go odsprzedajemy, czy może posłuży jako zasilanie awaryjne w naszym nowym domu. Jeśli jednak urządzenie chcą Państwo wykorzystywać jedynie przez pewien okres – zachęcamy do wynajmu agregatorów prądotwórczych.

Na rynku znajdziecie Państwo wiele ofert dotyczących agregatorów, jednakże dla laika firmy produkujące generatory nie zawsze są znane i z tego względu często decyzja o zakupie urządzenia jest kwestią przypadku. Pramac, Pex Pool Plus, Sumera Motor czy Endress mogą Państwu nic nie mówić, a osoba, która w tym temacie jest zorientowana wie, że ma do czynienia z produktami firmowymi wysokiej jakości. Dlatego czasem warto podczas zakupów zwrócić się o pomoc do naszych specjalistów.

Wymienione firmy specjalizują się w produkcji generatorów prądotwórczych i stosują najnowocześniejsze rozwiązania. Korzystają z silników takich firm jak: Subaru, Mitsubishi, Parsun, Honda, Vanguard, Perkins, Deutz, Lombardini, itd., prądnic: Sincro, Mecc Alte, Linz Electric czy Stamford.

Kupując te produkty, mamy gwarancję, że nasze urządzenie zbudowane jest z najwyższej jakości elementów.

Jak wynika z praktyki, zapotrzebowanie urządzeń na energię jest zazwyczaj większe, niż podaje producent. Należy więc dobrać agregat, który ma minimum 30% więcej mocy, niż będzie nam potrzebne. Pamiętajmy również, że im większą rezerwę mocy będzie miał nasz generator i tym samym nie będzie przeciążany, tym dłużej nam posłuży.

Podczas wyboru trzeba również mieć na uwadze, że pewne urządzenia (np. pompy, spawarki, silniki, szlifierki) charakteryzują się wysokim prądem rozruchu. W niektórych przypadkach mówi się nawet o potrzebie 300% nadwyżki mocy. Warto zaznaczyć, że można kupić agregat odpalany za pomocą kluczyka lub rozrusznika, a sposób uruchamiania urządzenia wiąże się z różnicą cenową i nie ma wpływu na jego funkcjonowanie.

Jeśli agregat prądotwórczy ma służyć do zasilania naszego domu czy biura, gdzie znajdują się wrażliwe urządzenia typu: komputer lub telewizor lcd, powinien być wyposażony w stabilizację napięcia AVR lub inwerter.

W przypadku małych agregatów mamy do czynienia głównie z silnikami benzynowym, dlatego warto zwrócić uwagę na spalanie generatora, zwłaszcza, jeśli będzie używany często. Porównanie tego parametru agregatów bywa problematyczne, ponieważ producenci podają spalanie przy różnym obciążeniu, a to łatwo może zmylić kupującego. Warto więc, jeśli nie jest to dokładnie sprecyzowane, dopytać sprzedawcę, aby móc dokonać korzystnego wyboru.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu agregatora przenośnego jest to, czy wyposażony jest w kółka, czy może należy je dodatkowo dokupić. Jest to ważne ze względu na to, ze waga małego generatora wynosi nawet 50 kg, co może powodować problemy z jego transportem.
Sprzedawcy często pomijają również podawaną moc w przypadku agregatów trójfazowych. Pamiętajmy, że moc ta jest przeważnie określana dla 400V. W przypadku 230V parametr ten zawsze będzie nieco niższy: ok 75% podanej mocy dla 400V.

Specyfikacja agregatów – przydatne definicje

Moc w kilovatoamperach – na rynku występują agregaty prądotwórcze o mocy od kilku do kilku tysięcy kilowatów. Najczęściej moc urządzeń podawana jest jednak w kilovoltamperach „kVA”. Aby określić jej wartość w kilowatach „kW”, należy przemnożyć podaną moc w kVA przez 0,8 (tzw. współczynnik mocy costans) np: Producent podaje że agregat prądotwórczy posiada moc 450 kVA x 0,8 = 360 kW.

Moc awaryjna / maksymalna (tzw. LTP) – moc zespołu używanego do awaryjnego zasiania, maksymalna moc dostępna przy zmiennym obciążeniu. Roczny limit 500 godzin. Nie dopuszcza się przeciążeń.

Moc ciągła / nominalna (PRP) – moc przy pracy ciągłej przy zmiennym obciążeniu dla nieograniczonego czasu pracy. W razie potrzeby możliwe jest 10 % przeciążenie.

AVR – automatyczna stabilizacja napięcia. Jest to niezbędne wyposażenie generatora, który awaryjnie zasila urządzenia elektroniczne wrażliwe na wahania prądu.

SZR / AZR / ATS – Samoczynne / Automatyczne Załączanie Rezerwy: układ pozwalający na automatyczne załączenie agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączeniu po jego powrocie.

UPS – zastosowanie
UPS to zasilacz awaryjny, którego podłączenie jest niezbędne podczas zasilania komputera przez agregat prądotwórczy. UPS-y ze względu na rodzaj działania należy podzielić na off-lineline-interactive oraz on-line. Pierwsze dwa to prostsze urządzenia, które w przypadku zasilania z sieci 230V wypuszczają na wyjście sygnał, który otrzymują na wejście. Czyli, jeśli do takiego UPS-a dostarczymy napięcie z agregatu, który generuje zły przebieg (wahania napięcia, niepełna sinusoida), to na wyjściu trzymamy również albo złe napięcie, albo nawet układ kontroli napięcia nie zezwoli na włączenie UPS i na wyjściu nic nie otrzymamy. UPS typu true online w trybie ciągłym przetwarza napięcie sieciowe na napięcie wyjściowe. Nawet, jeśli sygnał zasilający będzie miał odstępstwa od normy, na wyjściu zawsze otrzymamy sygnał idealny.
Należy więc wybrać zasilacz, który będzie sprawnie współpracował z agregatem. Korzystną propozycją jest UPS true online oraz generator bez lub z AVR i silnikiem czterosuwowym. Warto zauważyć, że jeśli będziemy mieli UPS np. o wydajności 2000VA, to potrzebujemy agregatu o nieco większej mocy. W zależności od rodzaju UPS i agregatu, można przyjąć, że agregat 3000VA powinien wystarczyć.

Poniżej kilka przydatnych definicji:

Na rynku występują agregaty o mocy od kilku do kilku tysięcy kilowatów. Najczęściej moc urządzeń podawana jest jednak w kilovoltamperach „kVA”, aby określić moc w kilowatach „kW” należy przemnożyć podaną moc w kVA przez 0,8 (tzw. współczynnik mocy costans) np: Producent podaje że agregat prądotwórczy posiada moc 450 kVA x 0,8 = 360 kW.

Mówi się również o tzw. mocy ciągłej i mocy awaryjnej agregatu.

Moc awaryjna / maksymalna (tzw. LTP) – moc zespołu używanego do awaryjnego zasiania, maksymalna moc dostępna przy zmiennym obciążeniu. Roczny limit 500 godzin. Nie dopuszcza się przeciążeń.

Moc ciągła / nominalna (PRP) – moc przy pracy ciągłej przy zmiennym obciążeniu dla nieograniczonego czasu pracy. W razie potrzeby możliwe jest 10 % przeciążenie.

AVR – automatyczna stabilizacja napięcia. Ze względu na stabilizację napięcia, agregaty wyposażone w AVR używane są przy awaryjnym zasilaniu wrażliwych na wahania prądu urządzeń elektronicznych.

SZR / AZR / ATSSamoczynne / Automatyczne Załączanie Rezerwy: układ pozwalający na automatyczne załączenie agregatu w przypadku zaniku zasilania w sieci i wyłączeniu po jego powrocie.

Jak dobrać UPS do pracy z agregatem?

Zastosowanie UPS
Zasilenie komputera przez agregat prądtotwórczy należy połączyć z zastosowaniem zasilacza awaryjnego UPS. Temat jest rozległy, jednak chcę tylko wspomnieć o podstawowym podziale urządzeń, aby przybliżyć problemy z którymi się spotkamy. UPSy ze względu na rodzaj działania należy podzielić naoff-line, line-interactive oraz on-line. Pierwsze dwa to prostsze urządzenia, które w przypadku zasilania z sieci 230V wypuszczają na wyjście sygnał który otrzymuja na wejście. Czyli jeśli do takiego UPSa dostarczymy napięcie z generatora, który generuje zły przebieg(wahania napięcia, niepełna sinusoida), to na wyjściu trzymamy również albo złe napięcie, albo nawet układ kontroli napięcia nie zezwoli na włączenie UPS i na wyjściu nic nie otrzymamy. UPS typutrue online w trybie ciągłym przetwarza napięcie sieciowe na napięcie wyjściowe. Nawet jeśli sygnał zasilający będzie miał odstępstwa od normy, na wyjściu zawsze otrzymamy sygnał idealny

Do naszych potrzeb potrzebujemy zasilacza UPS który będzie potrafił współpracować z agregatem prądotwórzczym. Najlepiej wykorzystać zaawansowany UPS true-online. Jako generator najkorzystniej byłoby wybrać taki z AVR, jednak urządzenia tego typu kosztują od około 4000PLN więc nie są tanie.

Propozycja rozwiązania
Rozwiązanie które proponuję to UPS full online (true online) oraz generator bez lub z AVR i silnikiem czterosuwowym. Warto zauważyć, że jeśli będziemy mieli UPS np o wydajności 2000VA, to potrzebujemy agregatu o nieco większej mocy. W zależności od rodzaju UPS i agregatu, można przyjąć, że agregat 3000VA powinien wystarczyć. Dzieje się tak ze względu na moce pozorne urządzeń oraz chwilowe przeciążenia.